- Ürün Bilgisi
 1. Yerli olarak temin edilen, inorganik hammadde olan silis kumunun 1200ºC - 1250ºC’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır.
 2. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebilmektedir.
 3. Isı yalıtım, ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın güvenliğide sağlamaktadır.
 4. Isı iletkenlik beyan değeri λ≤0,040/mK’dir
 5. Su buharı difüzyon direnç faktörü µ=1’dir
 6. Kullanım sıcaklığı -50 / +250ºC aralığındadır. Bağlayıcısız cam yünü ürünler 500°C’ye kadar kullanılabilmektedir. Ayrıca -200 / +400ºC aralığında kullanılan özel cam yünü ürünler de üretilebilmektedir.
 7. Sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz
 8. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve pas yapmaz. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilmez
 9. Higroskopik ve kapiler değildir
 10. Alman Normu olan DIN 4102’ye ve Türk Standardı TS EN 13501-1’e göre ”yanmaz malzemeler” olan A sınıfındandır.
 11. Saint – Gobain Isover, Fransa TEL Lisansı ile üretilmektedir.
 12. BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir.
 13. TS 901 – 1 EN 13162 Standardına tabi İzocam Camyünü ürünler, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/ EEC) çerçevesinde CE işareti taşımaya haizdir.

 

 - Ürün Bilgisi
 1. Yerli olarak temin edilen inorganik hammadde olan bazalt taşının 1350°C-1400°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır.
 2. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebilmektedir.
 3. Isı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yangın yalıtımı maksadıyla kullanılmaktadır.
 4. Isı iletkenlik beyan değeri λ≤ 0,040 W/mK’dir.
 5. Su buharı difüzyon direnç faktörü µ=1’dir.
 6. Kullanım sıcaklığı -50/+600, -50/+650°C aralığındadır.
 7. Sıcağı ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz.
 8. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilemez.
 9. Higroskopik ve kapiler değildir.
 10. TS EN 13501-1’e göre “yanmaz malzemeler”olan A sınıfındandır.
 11. Saint-Gobain Isover Grünzweig+HartmannAlmanya Sillan Lisansı ile üretilmektedir.
 12. BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir.
 13. TS 901-1 EN 13162 Standardına tabi İzocam Taşyünü ürünler, Yapı Malzemeleri Yönetmenliği (89/106/EEC) çerçevesinde CE işareti taşımaya haizdir.

 

 - Ürün Bilgisi
 1. Polistren hammaddesinden ekstrüzyon yolu ile üretilmektedir.
 2. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve basma mukavemetinde, değişikkenar ve yüzey şekillerinde levha olarak üretilebilmektedir.
 3. Isı yalıtımı maksadıyla kullanılmaktadır.
 4. Isı iletkenlik beyan değeri λ ≤ 0,035 W/mK’dır.
 5. Su buharı difüzyon direnç faktörü µ=90-100’dür.
 6. Kullanım sıcaklığı -50/+75ºC aralığındadır.
 7. %100 kapalı gözenekli homojen hücre yapısına sahip olup bünyesine su almamaktadır.
 8. Kapiler emiciliği yoktur.
 9. Basma dayanımı çok yüksektir.
 10. TS EN 13501-1’e göre E sınıfındadır.
 11. Owens Corning USA Hydrovac Lisansı ile üretilmektedir.
 12. BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir.

 

 - Ürün Bilgisi
 1. Polistren hammaddesinin, su buharı ile teması sonucu, hammadde granüllerinin içinde bulunan pentan gazının granülleri şişirmesi ve birbirlerine yapıştırması sonucu meydana gelmektedir.
 2. Kullanım yeri amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde değişik kenar ve yüzey şekillerinde levha ve kalıp olarak üretilebilmektedir.
 3. Isı yalıtımı ve ambalaj maksadıyla kullanılmaktadır.
 4. Isı iletkenlik beyan değeri λ ≤ 0,040 W/mK’dir.
 5. Su buharı difüzyon direnç faktörü μ = 20-100’dür.
 6. Kullanım sıcaklığı -50/+75°C aralığındadır.
 7. Kapiler emiciliği yoktur.
 8. Asit ve baz kimyasallara dirençli olmasına karşın, baca gazları, metan grubu gazları, benzin grubu, eter, ester ve amin grubu kimyasallara karşı hassastır.
 9. Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır.
 10. TS EN 13501-1’e göre E ve F sınıfındadır.
 11. BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir.
 12. TS 7316 EN 13163 Standardına tabi İzocam EPS ürünler, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) çerçevesinde CE işareti taşımaya haizdir.

 

 - Ürün Bilgisi
 1. İzocam Tekiz Çatı Cephe Sistemleri yalıtımlı paneller veya tek kat saclardan oluşmaktadır.
 2. Yalıtımlı paneller, formlandırılmış iki metal yüzey arasında yalıtım çekirdeği bulunan malzemelerdir. Isı, ses ve yangın yalıtımı ihtiyacı bulunan çatı ve cephelerde yaygın olarak kullanılırlar. Özellikle hızlı montaj ihtiyacı bulunan ve geniş açıklıkların örtülmesi gereken tüm yapılarda kullanılırlar. Yalıtımlı panellerde değişik tipte yalıtım malzemeleri kullanılır;
  • Taşyünü
  • Camyünü
  • Poliüretan
 3. Yalıtımlı panelin taşıyıcılığını sağlayan kaplamalar değişik malzemelerden üretilebilirler;
  • Galvaniz sac
  • Aluminyum
  • PVC
 4. Metal yüzeyler coil coating boya hattında RAL kataloğundaki tüm renklerde ve polyester, PVdF gibi değişik boya tiplerinde boyanabilirler.
 5. Yalıtım ihtiyacı bulunmayan veya yerinde yalıtım uygulaması yapılacak uygulamalarda tek kat sac çatı ve cephe trapezleri kullanılır. Genellikle boyalı galvaniz sac veya aluminyumdan ve değişik kalınlıklarda imal edilirler. Sac üzerine verilen desenler (hadve yükseklikliği, hadve genişliği vb.) taşıma yüklerini belirler.
 6. BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir.

 

 - Ürün Bilgisi
 1. Kullanım yeri amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde boru ve levha olarak üretilebilmektedir.
 2. Isı yalıtımı ve yoğuşma kontrolu maksadıyla kullanılmaktadır.
 3. Isı iletkenlik beyan değeri λ ≤ 0,038 W/mK’dir.
 4. Su buharı difüzyon direnç faktörü μ > 3000-7000’dir.
 5. Kullanım sıcaklığı -60/+1050C aralığındadır.
 6. Esnektir.
 7. Kapalı gözeneklidir.
 8. Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır.
 9. İngiliz Normu BS 476’ya Class 0 ve Class 1 sınıfındadır.
 10. Armacell GmbH lisansı ile üretilmektedir.
 11. BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir.

 

 - Ürün Bilgisi
 1. Kullanım yeri amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde boru ve levha olarak üretilebilmektedir.
 2. Isı yalıtımı ve yoğuşma kontrolu maksadıyla kullanılmaktadır.
 3. Isı iletkenlik beyan değeri λ ≤ 0,040 W/mK’dir.
 4. Su buharı difüzyon direnç faktörü μ > 5000’dir.
 5. Kullanım sıcaklığı -45/+80°C aralığındadır.
 6. Esnektir.
 7. Kapalı gözeneklidir.
 8. Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır.
 9. İngiliz Normu BS 476’ya Class 0 ve Class 1 sınıfındadır.

 

 - Ürün Bilgisi
 1. Asma Tavan Sistemleri
  • İzocam; İzocam Camyünü Asma Tavan Plakaları, İzocam Tekiz ve Tacer Kaset Metal Asma Tavan Sistemleri, USG Mineral Elyaf Asma Tavan Plakaları ve USG DONN Asma Tavan Taşıyıcı Sistemleri ile birlikte sektöre kaliteli, güvenli ve doğru çözümler sunmaktadır. Asma tavan seçimlerindeki estetik zerafet, monoton bir görünümün kırılarak kendi içerisindeki seçimi yansıtmaktadır. Mekan kurgusundaki estetiğin en önemli öğelerinden biri olan asma tavanlarımızın seçim kriterleri, zarif seçimlerdeki ince duyarlılığı yansıtmaktadır. Ancak güzel, zarif ve modern tavanların aynı zamanda belirli teknik işlevleri de sağlamaları gerekmektedir. Bu teknik işlevleri; yangına karşı koruma, akustik davranış, neme karşı dayanıklılık, darbe direnci, sismik kısıtlama, yük taşıma kapasitesi ve renk ve ışık yansıtma kabiliyetidir.
 2. Aydınlatmada Asma Tavanlar...
  • Asma tavanlarda parlama veya yansıtma gibi bütünsel kriterlerin oluşumu teknik bir takım özellikler sonucunda kaplamanın doku ve vurgusunun sonucudur. Işık, mekanda oluşturulacak en önemli ve kurgusal niteliği yüksek malzemelerden biridir.
 3. Gürültü Kontrolünde Asma Tavanlar...
  • Asma tavanlarda mekanlar arasında ses geçişini engellemek için hem estetik hem fonksiyonel çözümleri rahatlıkla kullanabilmekteyiz. Aynı zamanda sesin uzak noktalara kaliteli olarak taşınması ve gereksiz ses bozulmalarını engellemek için yine tavanları kullanmaktayız. Bu noktalarda sesi yansıtabilen asma tavan tipleri karşımıza çıkmaktadır.
 4. Yangın Güvenliğinde Asma Tavanlar...
  • Yanıcı malzemeden oluşturulan bir asma tavan, kaçış alanlarına ulaşamadan akma yapacak ve kaçış yollarında engel teşkil edecektir. Ancak yangını belli bir zaman zarfında ilerlemesini engelleyecek kadar değere sahip malzemeler hem yangın yüküne ilave bir kuvvet kazandırmayacak, hem de kaçış için insanlara zaman tanımış olacaktır.
 5. Isı Yalıtımında Asma Tavanlar...
  • Tavanlarda kullanılan asma tavan malzemesi ve üstünde kullanılacak ek yalıtım malzemeleri ile ısı geçişi zorlaştırılarak ısı iletim direnci artırılmakta, böylece oluşacak ısı geçişinin engellenmesi sağlanmaktadır. Aksi taktirde ısı yalıtımı açısından eksik bir tavan tamamen ısı köprüsü vazifesi görerek gereksiz enerji sarfiyatı sağlayacaktır.
 6. Nem Direnci...
  • Aşırı sıcaklık, nem ve değişken iklimsel koşullar tavan sisteminin ömrünü kısaltabilir. Özel üretilen nem dayanımlı tavan panelleri aşırı sıcaklık ve neme gözle görülür sarkma olmadan direnç gösterir ve %99 relatif nem ve 40°C'ye kadar performans seçenekleri aralığında kullanılmaktadır.
 - Terratherm Manto Sıvalı Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi
 1. Yapıştırma Harçları :
  • Weber.Therm 310
   • Isı yalıtım sistemleri için ısıl şoklara dayanıklı, çimento esaslı yapıştırma harcı.
  • Weber.Therm A1
   • Weber.Therm A1.
 2. Yüzey Sıvaları :
  • Weber.Therm 320
   • Isı sistemleri için ısıl şoklara dayanıklı, uygulama özellikleri geliştirilmiş, çimento esaslı, yalıtım levhalarına mükemmel tutunma gösteren ve buhar geçiren yüzey sıvası.
  • Weber.Therm B1
   • Isı yalıtım sistemleri için ısıl şoklara dayanıklı, çimento yalıtım levhalarına mükemmel tutunma gösteren ve buhar geçiren yüzey sıvası.
  • Weber.Therm flex
   • Isı yalıtım sistemleri için ısıl şoklara dayanıklı, organik polimer esaslı, kullanıma hazır, elastik, yalıtım levhalarına mükemmel tutunma gösteren ve buhar geçiren yapıştırma harcı ve yüzey sıvası.
 3. Dübeller :
  • Plastik çivili dübel
  • Çelik çivili dübel
  • Vidalı dübel
  • Gazbeton Dübeli
 4. Köşe Profili :
  • Köşelerin düzgün oluşturulması, darbelere karşı korunması ve oluşabilecek çatlakların önlenmesi amacıyla kullanılan, alüminyum esaslı profil.
 5. Donatı Filesi :
  • Sıvanın yüzey hareketlerine karşı dayanıklı olmasını sağlayan, en az 160 gr/m2 ağırlığında ve 4 x 4 mm. gözenek boyutunda, alkali dayanımı yüksek, cam elyaf esaslı file.
 6. Son Kat Kaplama Malzemeleri :
  • Akrilik esaslı kaplamalar
  • Siliko-Silikat esaslı kaplamalar
  • Çimento esaslı kaplamalar
  • Akrilik esaslı silikon katkılı kaplamalar
  • Dış cephe boyaları
 7. Tamamlayıcı Elemanlar:
  • Subasman profili
  • Fileli köşe profili
  • Dilatasyon profili
  • Fuga profili
  • Subasman profili montaj seti
  • Denizlik uzatma profili
  • Isı yalıtım bandı

 

 - Polimerik Bitümlü Membran
 1. İzosu APP Plastomerik Normal
  • Termoplastik APP esaslı polimerik bitümle kaplanmış camtülü taşıyıcılı veya polyester keçe taşıyıcılı su yalıtım örtüsüdür.
  • Alt yüzü polietilen, üst yüzü polietilen veya beyaz, kırmızı ve yeşil renklerde mineral ya da alüminyum folya kaplamalı olarak üretilmektedir. Rulo halinde piyasaya sunulmaktadır.
  • APP-Atactic polypropylene
  • PLC-Plastomerik camtülü taşıyıcılı
  • PLP-Plastomerik polyester keçe taşıyıcılı
 2. İzosu APP Plastomerik Süper
  • Termoplastik APP esaslı polimerik bitümle kaplanmış camtülü taşıyıcılı veya polyester keçe taşıyıcılı su yalıtım örtüsüdür.
  • Alt yüzü polietilen, üst yüzü polietilen veya beyaz, kırmızı ve yeşil renklerde mineral ya da alüminyum folya kaplamalı olarak üretilmektedir. Rulo halinde piyasaya sunulmaktadır.
  • APP-Atactic polypropylene
  • PLC-Plastomerik camtülü taşıyıcılı
  • PLP-Plastomerik polyester keçe taşıyıcılı
 3. İzosu SBS Elastomerik
  • SBS esaslı termoplastiklerle modifiye edilmiş, camtülü taşıyıcılı veya polyester keçe taşıyıcılı su yalıtım örtüsüdür.
  • Alt yüzü polietilen, üst yüzü polietilen veya beyaz, kırmızı ve yeşil renklerde mineral ya da alüminyum folyo kaplamalı olarak üretilmektedir. Rulo halinde piyasaya sunulmaktadır.
  • SBS-Styrene Butadiene Styrene
  • ELC-Elastomerik Camtülü Taşıyıcılı
  • ELP-Elastomerik Polyester Keçe Taşıyıcılı
 - Multi Konfor Binalar
 1. Multi Konfor Binalar
  • Pasif ev kavramından türemiştir ve biyoiklimsel tasarımı hedefler.
  • Sürdürülebilirdir. Ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulundurur.
  • Yüksek enerji tasarrufuyla birlikte maksimum ısıl konfor sunar.
  • Kusursuz akustik ve görsel konfor, kaliteli iç ortam havası, yangın korunumu ve güvenliği sağlar.
  • Hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda son derece esnek tasarım çözümlerine olanak sağlar.
  • Aynı zamanda İzocam’ın, sürdürülebilir yapıların geliştirilmesi için olan stratejisinin merkezinde yer alır.
 2. Pasif Ev ne demektir?
  • “Pasif Evler” çok iyi yalıtılmış, yıllık ısıtma ihtiyacı çok düşük yani 15 kWh/m²’yi geçmeyecek şekilde planlanmış dolayısıyla geleneksel ısıtma sistemlerine gereksinim duymayan binalar olarak tanımlanabilir. Bu binalar klasik ya da modern tasarımlı ahşap, tuğla, betonarme sistemlerle yapılmış, konut, ofis binası, okul, jimnastik salonu vb pek çok değişik amaca hizmet etmek için tasarlanmış olabilir. Yeni yapılarda yapılabildiği gibi yenilenecek projelerde de uygulanabilir.
 3. Multi Konfor Bina’nın avantajları nelerdir?
  • En önemli avantajı kullanıcılara konfor sağlamasıdır. Binanın tüm yüzeyindeki sıcaklıklar birbirine yakındır, dolayısıyla ısısal farklılıktan dolayı hava akımı olmaz. Mekanik havalandırma sistemiyle bina içersinde iyi hava kalitesi elde edilir.
  • Enerji kullanım ihtiyacı 15kWh/m² ile sınırlandırıldığından %90’a varan tasarruf sağlar.
  • Enerji kullanımının azaldığı oranda CO2 salımları da azalır.
 4. Temiz havanın sürekliliği Multi Konfor Bina’da nasıl sağlanır?
  • İç ortam hava kalitesini sağlayabilmek için bütün yapılarda havalandırma yapılmalıdır. Konvansiyonel yapılarda pencereleri açarak yapılan doğal havalandırma; nem, karbondioksit, uçucu organikler, radon gibi zararlı etmenleri içerir, hijyenik değildir. Bununla birlikte temiz hava girişini kısıtlamak da çözüm değildir. Enerji etkinliği ve hijyen için doğal yöntemler yerine havalandırma sistemi gerekmektedir.
  • Multi Konfor Evi, bir kazan dairesine ihtiyaç duymaz. Buzdolabı büyüklüğünde kompakt havalandırma birimiyle tüm odalar için düzenli temiz hava sağlama konusunda tam anlamıyla yeterli bir performans sunar. Nasıl çalışmaktadır? Merkezi birim bünyesinde ısı değiştirici, vantilatörler, filtreler ve – eğer istenirse – önden hava ısıtıcı, hava soğutucu ve hava nemlendirici ya da kurutucuyu bulundurur. Mutfak, banyo ve tuvaletteki kötü hava dışarıya verilen hava sistemi ile atılır. Kötü hava dışarıya yönlendirilmeden önce sıcaklığını ısı değiştiriciye bırakır. Bunun sonucunda içeriye giren temiz havayı ısıtarak oda sıcaklığına yakın bir ısıya ulaştırır. Günümüzde ısının geri kazanımı % 90 oranlarına kadar mümkün olmaktadır.
 5. Başarı faktörleri nelerdir?
  • Ana faktörler :
   • Maksimum ısı yalıtımı, strüktürel açıdan kompakt olmak ve ısı köprülerinin engellenmesi: Yapı kabuğunun tüm parçaları 0.15 W/(m²K) rakamının altında olan bir U değeri ile yalıtılmıştır. Bu değere 25 ila 40 cm. yalıtım kalınlıkları ile ulaşılmıştır.
   • Pencereler üç cam olmalı ve yalıtılmış çerçevelerle tamamlanmalıdır. Hedef: Çerçeve de dahil olmak üzere U değeri < 0.80 W (m²K) ve cam için g değeri = 0.5 (toplam güneş enerjisi geçirimi %50)
   • Binanın hava sızdırmazlığı : Hava sızdırmazlık testi’nin sonucu < 0.6, başka deyişle saat başı hava değişim oranı %60’ın altında olmalıdır.
   • Kirli havadan geri kazanılan sıcaklık : Ters akışlı ısı değiştirici boyunca, kirli havadan gelen temel sıcaklık tekrar temiz hava tedariği yapılan yere yönlendirilir – Isının geri kazanım oranı % 80’in üzerinde olmalıdır.
  • İkincil faktörler :
   • Temiz havanın bir ön işlemden geçirilmesi: Temiz hava, jeotermal ısı değiştirici aracılığıyla kışın ön ısıtmaya yazın da ön serinletmeye tabi tutulabilir.
   • Güneye doğru yönleniş ve kışın gölgelerden uzak durma: Güneş enerjisinin pasif kullanımı ısınma enerjisinden tasarruf ettirir.
   • Ev içinde sıcak su üretilmesi: Gerekli enerji güneş kolektörleri aracılığıyla (dolaşan havagazı için enerji ihtiyacı litre başına 40 ila 90 watt değerindedir ) ya da havadan suya ısı pompalarıyla (ortalama performans katsayısı 4 değerindedir) üretilebilir. Isı pompası aynı zamanda, yazın enerji açısından verimli bir serinleme için de kullanılabilir. Bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri ısıtma işlemi için gereken enerjiden tasarruf edebilmek için sıcak su kanalına bağlı olmalıdır.
   • Enerji tasarrufu yapan elektrikli ev aletleri : Fırın, ocak, derin dondurucu, lambalar, çamaşır makinesi vb. gibi enerji tasarrufu ve verimlilik açısından önemli ev aletleri, pasif ev konseptinin göz önünde bulundurulması gereken başka bir bileşenidir. Ama bu konu hakkında evde yaşayanların kendisi birtakım önlemler almalıdır.
 6. PASİF EV KAVRAMINDAKİ İLKELER
  • Pasif evler çok iyi yalıtılmış, yıllık ısıtma ihtiyacı 15 kWh/m²’yi geçmeyecek biçimde planlanmış, binalar olarak tanımlanabilir. Pasif Ev kavramıyla tasarlanan yapılarda uyulması gereken 5 ana ilke bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.
  • 1. Isı Yalıtımı:
   • Pasif ev oluşumunda ilk ve en önemli ölçüt ısı yalıtımını sağlamaktır. “Pasif Ev” olabilmenin ilk koşulu olan 15 kWh/m² yıllık enerji kullanımını aşmamak için, ısıtma amaçlı enerji kullanımını sıfıra kadar indirgemek en önemli unsurdur. Konut ya da ticari yapı ayrımı olmadan bütün binalarda enerji kullanımını en aza indirgeyebilmek için dış yüzeylerde yeterli ısı yalıtımının sağlanması gerekmektedir. Dış ortamla iç ortam konfor koşulları arasındaki sıcaklık farkını ısıtma sistemine gerek kalmadan sağlamadaki temel koşul olan ısı yalıtımı, aynı zamanda yapı malzemelerinin hasar görmesini engelleyerek strüktürün yıllarca sürdürülebilirliğini de sağlar. Pasif Evlerde U (ısıl geçirgenlik) değeri duvarlarda 0,15W/m²K, pencerelerde 0,8 W/m²K değerine eşit yada küçük olmalıdır.
   • Pasif evlerde duvarların yanı sıra şeffaf yüzeylerin de yüksek nitelikte olması gerekmektedir. Bunun için özel pencere detayları geliştirilmiştir. sistemin işleyebilmesi için yalnızca kasanın değil camların da özellikli olması koşuldur. Süper izoleli pencereler olarak adlandırılabilecek bu pencere kasalarında U değeri en çok 0,8 W/m²K olmalıdır.
   • Başka bir konfor koşulu pencere ve duvar yüzeyinde sıcaklığın oda sıcaklığına yakın olacak biçimde ayarlanmasıdır. Pencere yüzeyinde ya da duvarda yüzey sıcaklığı düşük olduğunda soğuk hava ışımayla sanki cereyan varmışçasına kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bunu engellemenin yolu yeterli ve nitelikli ısı yalıtımının yapılmasıdır.
  • 2. Isı Köprüleri
   • Pasif Evlerde ikinci önemli unsur ısı köprülerinin yapılmaması, ısı köprüsü etkilerinin engellenmesidir. Isı kaybı katsayısı ψ≤0,01 W/mK’in altında ya da negatif olmalıdır. Isı köprülerinin çoğunlukla yer aldığı köşe, kapı, pencere, balkon birleşim detayları dikkatle incelenerek çözümlenmelidir.
   • Isı köprülerinin bulunması durumunda yüzey sıcaklığı düşük olacağından iç ortamdaki sıcak havanın soğuk yüzeyle temasıyla yoğuşma gerçekleşir. Yoğuşma; nem, küf, mantar gibi anti hijyenik oluşumları beraberinde getirir. Isı köprüleri hijyen ve iç ortam konforu için mutlaka engellenmelidir. Pencere montajında ve balkonlarda ısı köprüleri sıklıkla problem olmaktadır. Bunların engellenmesi için yurt dışında özel önlemler alınmaktadır.
   • Isı köprülerini engellemek için yalıtım levhaları yapıştırılacağı yüzeye tam temas ettirilmeli, arada hava boşluğu bırakılmamalıdır. Levhalar birbiriyle örtüşmeli, aralarında 5 mm’den büyük boşluk kalmamalı, yalıtımın sürekliliği sağlanmalıdır.
  • 3. Saydam Yüzeyler
   • Saydam yüzeylerin yani camların U değeri 0,8 W/m²K’e eşit yada küçük olmalıdır. Bu ise ancak 3 panelli low-e özellikli cam kullanılarak sağlanabilmektedir. Ayrıca camların yansıtma değeri %50-55 aralığında olmalıdır. Soğuk kış günlerinde dışardan güneş ışınımıyla gelen enerjinin %50-55 oranında iç ortama alınabilmesi gerekmektedir.
  • 4. Sızdırmazlık
   • Bina yüzeyinde hava sızdırmazlığı sağlanmalı, bina zarflanmalıdır. Proje aşamasında binanın sızdırmazlık çerçevesi belirlenmeli ve enerji dengesi buna göre kurgulanmalıdır. Sızdırmazlık DIN EN 13289 hava boşluğu testiyle ölçülür. Pasif Ev olabilmesi için binanın ±50 Pa basınçta hava geçişi 0,6h-1 ’i geçmemelidir.
   • Hava sızdırmazlığı ile binadaki yapısal hasarlar, kondens engellenir, enerji tasarrufu sağlanır, yapı içersinde daha iyi konfor elde edilir, banyo ve mutfaktan diğer odalara istenmeyen hava akımı oluşmayacağından hava kalitesi artar, daha iyi gürültü kontrolü sağlanır ve en önemlisi ısı kaçışları engellenir.
   • Bununla birlikte sızdırmazlık sağlanan yapılarda mutlaka havalandırma sistemi kullanılmalı ve yalıtım yeterli kalınlıkta olmalıdır. Aksi halde özellikle yoğuşma ve küflenme görülecektir.
  • 5. Mekanik Havalandırma
   • Mekanik havalandırma sistemiyle ısı iyileşmeleri η≥0,75 sağlanmalıdır. Dış ortamdan alınan temiz hava, iç ortamdan çekilen sıcak hava ile ısıtılarak, iç ortama gönderilir. Böylece temiz hava iç ortam sıcaklığında ortama verildiğinden havalandırmadan dolayı bir ısı kaybı oluşmaz.
   • DIN 1946-6 normuna göre kişinin 30 m³/saat temiz havaya ihtiyacı bulunmaktadır. Bir konutta 4 kişi yaşadığı düşünülürse ortalama bir dairenin temiz hava ihtiyacı 120 m³/saat kabul edilebilir. Mutfak banyo ve Wc içeren ortalama bir konutta 120 m³/saat kirli hava emişi yapılmalıdır. İçerden emilecek kirli hava hesaplanırken mutfak için 60m³/saat, banyo için 40 m³/saat, WC için ise 20 m³/saat kirli hava çıkışı (egzos) ihtiyacı baz alınır. Toplam egzos ihtiyacı, binanın içersindeki birimlerin her birinin ihtiyacının toplanmasıyla bulunur. Birimlerin metrajları hesaplamada önem arzetmez. Hava akış oranı, hesaplanan temiz hava ve egzos hava ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmalıdır. Pasif evlerde yaşayanlara iç ortam hava konforuyla ilgili yapılan ankette memnuniyet düzeyinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür.
   • Havalandırma sistemi basit bir teknoloji içermesi ve küçük bir alan kaplamasının yanında oldukça etkin kullanılabilinirliğinden ötürü cazip olmaktadır. Havalandırma sistemi, ısıtma ve merkezi sıcak su sistemleriyle birlikte rahatça uygulanabilmekte hatta tek bir cihaz içersinde bütün bu özellikler bulunabilmektedir. 1995’de yalnızca düşünce olarak bulunan cihazların ilk prototipi 1997’de yapılmış günümüzde ise pazarda düzinelerce model-marka yer almaktadır.

Merkez
:
Orta Mah. Egemenlik Blv. No : 101   / Aydın
Tel
:
0 256 212 73 23 - 0 256 214 89 23
Fax
:
0 256 212 73 23
Şube
:
Orta Mah. Sanayi Cad. No : 4   / Aydın
Tel
:
0 256 225 29 08
Fabrika
:
Astim Organize Sanayi Bölgesi 5. Cad   / Aydın
Tel
:
0 256 231 15 00
Fax
:
0 256 231 15 00
E-Mail
:
bilgi@bolyurtyapi.com.tr